Project Description

W naszym kraju zielonymi atrakcjami turystycznymi nie są tylko parki krajobrazowe czy parki narodowe, to również parki miejskie, ogrody botaniczne oraz ogrody zoologiczne, które cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów. Na terenie Polski mamy ponad 40 ogrodów botanicznych i arboretów z roślinami z naszego kraju, jak również z roślinami naturalnie nie występującymi u nas.

Parki miejskie zyskują coraz więcej zwolenników dzięki temu, że są to miejsca w przestrzeni publicznej z rozległymi połaciami trawników, służące do odpoczynku na świeżym powietrzu, uprawiania sportu czy aktywnemu spędzania czasu rodzin z dziećmi, bądź z psami.

Coraz częściej spotkać możemy również ogrody pokazowe, usytuowane zazwyczaj przy dużych centrach ogrodniczych – przykładem takiego ogrodu pokazowego, są ogrody w stylu japońskim czyli o zróżnicowanej rzeźbie terenu – malownicze strumienie i stawy, kamienie naśladujące skały oraz piękne rośliny o fantazyjnych kształtach. Najbardziej znanym w Polsce ogrodem w tym stylu jest ogród japoński we Wrocławiu przy ul. Mickiewicza, usytuowany w Parku Szczytnickim w pobliżu Hali Stulecia. Jest jednym z najbardziej różnorodnych przyrodniczo terenów we Wrocławiu z 350 gatunkami drzew pochodzących z Europy, Ameryki i Azji.

Na szczególną uwagę zasługują też parki przypałacowe i dworskie, takie jak Łazienki Królewskie w Warszawie, Zespół pałacowy – parkowy w Łańcucie, Park przypałacowy – Zamek w Pszczynie, Ogród na warszawskim Wilanowie, Ogrody Pałacowe Branickich w Białymstoku oraz Arkadia z parkiem w Nieborowie – najsłynniejszy park w stylu romantycznym.

Jeśli podziwianie roślinności to jednak za mało, zapraszamy do podziwiania dzikich zwierząt. Na terenie naszego kraju mamy obecnie 24 ogrody zoologiczne, w których żyją zwierzęta ze wszystkich zakątków globu. Do największych i najbardziej znanych ogrodów zoologicznych należą: zoo we Wrocławiu z Afrykarium, ogrody zoologiczne w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Krakowie; zoo-safari  w Borysewie i Świerkocinie czy też Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu i Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Dowiedz się więcej co nasz kraj ma do zaoferowania i wybierz się na spacer! Zainspiruj się i zaglądnij,  na stronę

https://www.polska.travel/pl/poznaj-atrakcje-i-zabytki/zabytki-i-inne-atrakcje/parki-i-ogrody