Project Description

Dla tych, którzy lubią aktywny odpoczynek, czyli np. wędrówki po górach, wycieczki rowerowe, żeglarstwo czy sporty zimowe i inne sporty wodne, Polska stanowi znakomity kierunek. Z jednej strony dostęp do morza, z drugiej zaś Tatry i inne mniejsze góry, ale też piękne jeziora i rzeki stanowią o różnorodności ofert.

Turyści kochający góry znajdą ponad 24 tys. kilometrów oznakowanych szlaków, w tym niektóre odcinki tras transeuropejskich. Najchętniej wybierane przez turystów trasy to oczywiście Tatry – najwyższe pasma górskie w Polsce. Warto jednak zainteresować się innymi pasmami, np. Sudetami, rozciągającymi się na terenie Polski, Niemiec i Czech.

Piesze szlaki w Zakopanem i jego okolicach to przede wszystkim kręte ścieżki dla „niedzielnych” spacerowiczów, ale i również skaliste grzbiety i wysokogórskie wędrówki dla doświadczonych i spragnionych przygód wędrowców. Natomiast zimą w pięknych polskich górach warunki sprzyjają fanom sportów zimowych takich jak jazda na nartach, snowboardzie czy sankach.

Dla osób uprawiających sporty wodne, Polska oferuje wybrukowane kamieniami koryta rzek, kręte jeziora idealne dla kajakarzy – znajdziemy tutaj 150 szlaków kajakowych! Najpopularniejsze i najlepiej wyposażone szlaki to te nad Czarną Hańczą, Rospudą, Drawą, Wdą, Brdą i Drwęcą. Polskie spływy są idealne zarówno na jednodniowe wycieczki, jak i długie wyprawy. Na rzece Dunajec możecie odbyć zapierającą dech w piersiach przygodę z raftingiem, a jeśli emocji będzie za mało możecie również dołączyć do spływów pontonowych.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, rozpoczynający się w Jeziorze Nidzickim i prowadzący nad Jezioro Mamry, zachęca do rozwinięcia białych żagli i odbycia długich rejsów. Piękną przygodę możemy również odbyć, żeglując po Zatoce Solińskiej, bujnie otoczonej przez porośnięte drzewami wzgórza. Duże puste przestrzenie jeziora, wiele cichych zatoczek i wyspy, to tylko niektóre przyrodnicze atrakcje, jakie możemy tam napotkać.

Inwestycje w infrastrukturę rowerową ostatnich kilkunastu lat sprawiły, że Polska jest idealnym miejscem dla fanów wycieczek rowerowych. Nowo wybudowane ścieżki rowerowe w miastach, ale też wydeptane szlaki leśne i nadrzeczne, wymagające trasy górskie – zachęcają i czekają do odbywania wypraw rowerowych.

W celu zapoznania się z ofertami i potencjałem konkretnych szlaków górskich, rowerowych, wodnych warto odwiedzić poniższe strony internetowe.

https://www.poland.travel/en/experience/hiking

https://www.poland.travel/en/experience/on-the-water

https://www.poland.travel/en/experience/cycling

https://www.poland.travel/en/experience/skiing-and-snowboarding