Project Description

Najlepiej miasto Toruń opisuje kronikarz Jan Długosz w XV wieku: „Toruń ze swoją ozdobną zabudową i ceglanymi dachówkami pokrywającymi dachy świeci tak cudownie, że niewiele miast może dorównać jego pięknu i wspaniałości”. I nadal te słowa pokrywają się z tym jak Toruń wygląda teraz. To dynamiczne, historyczne miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i turystycznych w Polsce.

Z czego słynie Toruń? Po pierwsze – Pierniki, a po drugie Mikołaj Kopernik i planetarium

Pierniki toruńskie, już w minionych wiekach traktowano nie tylko jak przysmak, ale jako dzieło sztuki rzemiosła artystycznego. Miasto Toruń ofiarowywało swoje wyroby piernikowe królom polskim z okazji ich koronacji czy zaślubin. Były to ozdobne, piękne pierniki o wymyślnych kształtach, malowane i pozłacane. Pierniki toruńskie są słynne na całym świecie. Stały się one tradycją, dziedzictwem i symbolem Torunia, w którym powstało również Muzeum Toruńskiego Piernika.

Mikołaj Kopernik jest postacią, której nie trzeba przedstawiać. Największy i najsłynniejszy astronom wszechczasów, który ruszył Ziemię, a zatrzymał Słońce. Urodził się właśnie w Toruniu. Miłośnikom astronomii polecamy wyruszenie śladami Kopernika, zaczynając podróż od jego Domu Rodzinnego, następnie poprzez Kaplicę Kopernikowską w Katedrze Świętojańskiej, a kończąc ją w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w którym jest jeden z największych na świecie radioteleskopów.

To tylko część propozycji związanych z tym słynnym astronomem, z całą trasą zapoznać można się tutaj: http://www.turystyka.torun.pl/art/380/trasa-14-kopernika-i-astronomia-w-toruniu.html

A jeśli masz ochotę wyruszyć w astronomiczną podróż, koniecznie odwiedź planetarium w Toruniu. Jest to miejsce, które zostało uroczyście otwarte w 1944 roku i w którym pierwszy publiczny pokaz odbył się w rocznicę urodzin Kopernika czyli 19 lutego. Planetarium jest dzisiaj prawdziwym Centrum Popularyzacji Kosmosu organizującym pokazy, interaktywne wystawy oraz interaktywną przestrzeń – Baza MARS#17.

Jeśli choć trochę zainteresowałeś się tym miastem wejdź jeszcze na stronę z wszystkimi atrakcjami jakie oferuje Toruń (http://www.turystyka.torun.pl/art/60/atrakcje-turystyczne-torunia.html), a na pewno już nie będziesz mógł się doczekać wycieczki do tego miasta!