Project Description

Zorganizowaną tematycznie i logistycznie formę spędzenia wolnego czasu w połączeniu z elementami poznawczymi stanowią szlaki kulturowe. Szlak Piastowski to jeden z wielu, które polecamy szczególnie, zachęcając do odwiedzania i poznawania Wielkopolski i Kujaw. Szlak tworzą takie miejscowości jak: Gniezno, Kruszwica, Kalisz, Konin, Ostrów Lednicki, Poznań, Biskupin, które łączą dzieje tworzenia Państwa Polskiego. Owiane są one wieloma legendami znanymi być może ze szkoły, opowieści rodziców czy dziadków o Lechu, Czechu i Rusie, o Popielu, o protoplastach Piastów. Warto samemu przekonać się, jak współcześnie wyglądają tereny, na których zaczynała się polska historia, kultura, tożsamość.

Planując wyprawę do źródeł polskości, warto zarezerwować czas na dwa odgałęzienia szlaku w postaci trasy Wschód – Zachód i Północ – Południe. W przypadku tej pierwszej polecamy odwiedzić: opactwo benedyktyńskie w Lubiniu, Ostrów Tumski, Zamek Królewski, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego oraz Gród Pobiedziska, Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Inowrocław, Kościelec, Pakość, pomnik Władysława Białego w Gniewkowie, Mysią Wieżę i kolegiatę śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy, Radziejów, pomnik upamiętniający bitwę pod Płowcami z 1331 roku, pomnik Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim, Muzeum Historii Włocławka, pomnik upamiętniający miejsce urodzenia Kazimierza Wielkiego, ostatniego władcy z dynastii Piastów w Kowalu.

Na trasie Północ – Południe Szlaku Piastowskiego warto zobaczyć: Muzeum Regionalne Opatówka, dawne opactwo cystersów w Wągrowcu, Tarnowo Pałuckie, stanowisko archeologiczne w Łeknie, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, ruiny zamku w Wenecji koło Żnina, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Gąsawą – miejsce zjazdu książąt piastowskich, pomnik Leszka Białego w Marcinkowie Górnym, grodzisko na „Barbarze” w Kłecku, rezerwaty archeologiczne w Grzybowie, Gieczu i Kaliszu, Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, klasztor cystersów w Lądzie nad Wartą oraz słup drogowy w Koninie.

Koniecznie przeczytajcie (https://szlakpiastowski.pl/), jakie atrakcje zostały przygotowane dla turystów wybierających się na Szlak Piastowski, by w niesztampowej, interesującej młodszych i starszych formie odkrywać początki Polski. Na wskazanej stronie internetowej możecie też pobrać aplikacje, które ułatwią i uatrakcyjnią tę fascynującą podróż w czasie.