Project Description

Potencjał Polski jako kraju zróżnicowanej oferty turystycznej polega m.in. na tym, że kryje miejsca i obiekty mniej znane i przez to jeszcze nieoblegane masowo przez turystów. W tej kategorii „wyselekcjonowanych pereł” znalazło się 16 kościołów ziemi kaliskiej. Drewniane – zbudowane głównie z modrzewia – obiekty zachwycają nie tylko specjalistów pod wieloma względami: architektonicznymi, dekoracyjnymi, estetycznymi, jak i narracyjnymi. Każdy z nich „opowiada” dzieje lokalnych społeczności, ich nadzieje, obawy, stanowiąc symbol czasów, w których powstał.

Formuła szlaku przyjęta w ich prezentacji i promocji pozwala na organizowanie krótkich wypraw studyjnych lub podróży przy okazji pobytów zwłaszcza w województwach wielkopolskim czy łódzkim. Konsekwentnemu przemieszczaniu się po Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej sprzyja możliwość zdobycia odznak na podstawie przyjętej formy potwierdzenia faktu odwiedzenia następujących kościołów: pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Godzieszach Wielkich; Św. Jakuba w Tłokini Kościelnej, Św. Wojciecha na Zawodziu, Św. Andrzeja Apostoła w Borkowie Starym, Św. Michała Archanioła w Zborowie, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w miejscowości Krzyżówki, Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzałkowie, Św. Wawrzyńca w Kosmowie, Św. Wojciecha w Kościelcu Kaliskim, Św. Urszuli w Zbiersku, Św. Marcina w Piątku Wielkim, Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lipem, Narodzenia NMP w Blizanowie, w. Św. Jana Chrzciciela w Pamięcinie, Wszystkich Świętych w Rychnowie, Świętej Trójcy w Kamiennej.

Jedną w wielu form promocji tego lokalnego dziedzictwa religijno-kulturowego jest organizowany od kilku lat Rajd Rowerowy Szlakiem Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej liczący 60 km oraz zachęty do zwiedzania obiektów sakralnych w ramach nordic walking.

Bieżące informacje o szlaku dostępne są na stronach: https://www.polska.travel/pl/zabytki/szlak-kosciolow-drewnianych-ziemi-kaliskiej i http://powiat-kalisz.com.pl/ oraz fanpage’u https://www.facebook.com/szlakkosciolowdrewnianych.