Project Description

Sanktuaria w Kościele katolickim są miejscami uznawanymi za wyjątkowe, gdzie w szczególny sposób Bóg udziela swoich łask. Ośrodki te przez lata stawały się celem pielgrzymek grupowych lub indywidualnych. W 2015r. w Polsce było ich 1050. W ciągu kilku następnych lat liczba ta się zwiększyła. Oprócz znanych sanktuariów, jak te na Jasnej Górze, w Łagiewnikach, w Licheniu, czy na zakopiańskich Krzeptówkach, jest całe mnóstwo mniej znanych, ale wartych uwagi i odwiedzenia miejsc. Oto kilka z nich:

Gietrzwałd- Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Jego historia sięga początków XVw. natomiast wieś ta stała się sławna za przyczyną objawień Matki Bożej w języku polskim dwóm nastolatkom w 1877r. Od tego czasu jest coraz popularniejszym miejscem pielgrzymek. Spokój, bliskość warmińskiej natury oraz rozbudowany kompleks miejsc noclegowych stanowią dodatkowy atut.

http://sanktuariummaryjne.pl/

Swarzewo- Sanktuarium Maryjne Królowej Polskiego Morza. W sanktuarium tym szczególną czcią otacza się statuę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Legenda głosi, że załoga holenderskiego statku w śmiertelnym niebezpieczeństwie w trakcie sztormu modliła się o uratowanie życia do figury Maryi wyrzeźbionej przez jednego z marynarzy. Cud nastąpił, załoga nagle znalazła się w zacisznej przystani w Swarzewie, gdzie przy studni zostawiła statuę. Na szczególną uwagę zasługuje piękna polichromia kościoła, wykonana przez Władysława Drapiewskiego.

http://www.parafiaswarzewo.pl/news.php

Wambierzyce- Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej. Do imponującej, renesansowej bazyliki, prowadzą monumentalne kamienne schody. Wnętrze sanktuarium utrzymane jest w stylu barokowym. W ołtarzu głównym znajduje się cudowna figurka Matki Boskiej. Niezwykły klimat Wambierzycom nadaje rozległa kalwaria, z której rozciąga się widok na sanktuarium oraz na pobliskie tereny.

http://wambierzyce.pl/sanktuarium

Żarki- znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Historia sanktuarium związana jest ściśle z  kultem Matki Bożej Jasnogórskiej. Gdy w 1382r. książę śląski- Władysław Opolczyk wracając z Rusi, bezskutecznie szukał wody w okolicach Leśniowa, po zwróceniu się w pokornej modlitwie do Matki Bożej, wytrysnęło obfite źródło, które dzisiaj daje początek potokowi Leśniówka. W ramach podziękowania, książę zostawił w tym miejscu figurę Maryi, którą wiózł razem z cudownym obrazem Czarnej Madonny. Sanktuarium położone jest na pięknych terenach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Ojcowie Paulini, którzy opiekują się sanktuarium, szczególną modlitwą otaczają rodziny.

https://www.lesniow.pl/

Skępe- Początki Sanktuarium Najświętszej Maryi Pannyj Skępskiej sięgają XVw. Znajduje się w nim figura słynąca z wielu uzdrowień i łask. Przedstawia młodziutką dziewczynę- Maryję w stanie błogosławionym. Jest celem wielu regionalnych pielgrzymek błagalno- pokutnych. Kościół ten jest szczególnym miejscem modlitw o dar potomstwa.

http://bernardyniskepe.com/

Płock- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku jest stosunkowo młode, gdyż zostało erygowane w 2000r. Jest to miejsce pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej, która tam w 1931r. otrzymała polecenia namalowania obrazu z podpisem “Jezu ufam Tobie”. Sanktuarium obecnie mieści się w małej kaplicy przy Starym Rynku w Płocku, natomiast większy kościół jest w budowie. Istnieje możliwość odwiedzenia miejsc związanych z życiem zakonnym św. Faustyny.

https://www.milosierdzieplock.pl/pl