Project Description

Wiele ze współcześnie oznakowanych odcinków dróg Jakubowych przebiega wzdłuż historycznych traktów łączących wschodnie tereny z krajami leżącymi na Zachodzie kontynentu.

Przykładem tej strategii jest Pomorska Droga św. Jakuba, która obecnie biegnie wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku, a rozpoczyna się na Litwie w Kretyndze (lit. Kretinga), przechodząc następnie przez rosyjski Obwód Kaliningradzki, dociera do Rostoku; niegdyś zaś łączyła Królewiec z innymi zachodnimi miastami. Ponad 1 000 km szlaku stanowi efekt współpracy różnych organizacji i podmiotów w ramach projektu „Rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku – Pomorski Szlak św. Jakuba” w latach 2010-2013. Polski odcinek szlaku liczy ok. 720 km między Braniewem a Szczecinem i Świnoujściem.

Pomorski szlak składający się z 29 etapów stanowi znakomite połączenie dla tych, którzy cenią piękno nadmorskich krajobrazów, chcą poznać cenne zabytki i doświadczyć dziedzictwa kulturowego oraz degustować regionalne potrawy. Biegnie on przez miejscowości, w których współczesność naznaczona jest przeszłością w różnym wymiarze za sprawą zróżnicowania kulturowego, etnicznego, religijnego i językowego.

Do wartych odwiedzenia obiektów należą m.in. gotycka bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku, w której w 1543 roku pochowany został Mikołaj Kopernik; muzeum najwybitniejszego polskiego astronoma w dawnym Pałacu Biskupów, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Brama Targowa i Sanktuarium Krzyża Świętego w kościele katedralnym św. Mikołaja w Elblągu, Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, Bazylika archikatedralna pw. św. Trójcy, NMP i św. Bernarda w Gdańsku-Oliwie, muzeum w Lęborku, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego, Muzeum Pomorza Środkowego w dawnym Zamku Książąt Pomorskich, Spichlerzu Richtera i Białym Spichlerzu, Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, latarnia morska w Kołobrzegu i Świnoujściu, Kołobrzeski Skansen Morski, Muzeum Oręża Polskiego i Muzeum Miasta Kołobrzeg, Muzeum Pałacowe w Trzebiatowie, kamienna studnia św. Ottona w Cerwicy z XII wieku, a przy niej pomnik z XIX wieku upamiętniający chrzest Pomorzan w 1124 roku, gotycka brama miejska z XIV w. z przylegającą Wieżą Piastowską i obwarowaniami miejskim w Kamieniu Pomorskim, Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Centrum Słowian i Wikingów „Jomsborg – Vineta Wolin”, Woliński Park Narodowy, Brama Wolińska w Goleniowie, Zamek Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowe, Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie i inne atrakcje w tym mieście.

Ważnymi dla Jakubowych pielgrzymów miejscami, które warto nawiedzić także z powodów poznawczych, są: gotycki kościół pw. św. Jakuba Apostoła z II poł. XIV wieku w Tolkmicku, bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, średniowieczny gotycki kościół pielgrzymkowy w Osiekach pw. św. Antoniego Padewskiego zbudowany na miejscu wcześniejszego kościoła z krwawiącą Hostią w 1390 roku, bazylika konkatedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu z Jakubową predellą ołtarza, kościół farny pw. Narodzenia NMP w Białogardzie, w którym to znajduje się przedstawienie św. Jakuba, a dalej kościoły Jakubowe także w Niedźwiedzicy, Gdańsku, Lęborku, Łebie oraz kościół pw. św. Gertrudy w Darłowie, we wnętrzu którego na polichromiach z XIV wieku przedstawiony został m.in. Jakub Większy.

Praktyczne, szczegółowe informacje dotyczące szlaku i jego potencjału znajdziecie na stronach: https://www.pomorskadrogaswjakuba.pl/ oraz https://camino.net.pl/droga-w-polsce/droga-pomorska/.