Project Description

Kochasz magiczny świat kina? Jesteś miłośnikiem filmów głównego nurtu, dokumentalnych a może animacji i artystycznych eksperymentów? Na liście polskich festiwali filmowych każdy znajdzie coś dla siebie, a filmowe seanse można oglądać nie tylko w kinowych salach, ale też w wygodnym leżaku pod chmurką.

Co jest grane na najlepszych polskich festiwalach filmowych? Zobaczcie sami:

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF CAMERA to jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy. Najlepsze autorskie filmy z całego świata można oglądać w najlepszych kinach stacjonarnych w Krakowie, ale towarzyszą im także kina plenerowe m.in. na Kazimierzu i Rynku Podgórskim, kino samochodowe, pokazy na barce na Wiśle czy dachach krakowskich kamienic. Festiwalowi towarzyszy Miasteczko Filmowe, dziesiątki plenerowych imprez i spotkań z wybitnymi postaciami filmowego świata sprawiają, że festiwal staje się kilkudniową towarzysko-filmową ucztą.

https://offcamera.pl

Magia wielkiego ekranu w artystycznym, wykraczającym poza granice konwencjonalnego kina wydaniu? Tym właśnie jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu. To miejsce spotkania wizjonerów kina, bezkompromisowych artystów i niekwestionowanych mistrzów światowej kinematografii. Ważną częścią festiwalu są także prezentacja filmów i produkcji rzadko obecnych w regularnej dystrybucji, filmy artystów wizualnych i dzieła eksperymentalne. Programowi filmowemu towarzyszą projekty multimedialne w przestrzeni miasta, wystawy, koncerty, instalacje i opery. Każdego roku festiwal przyciąga ponad 100 tysięcy widzów z całego świata.

Film, muzyka, edukacja i inspiracje, to filary, na których oparta jest idea Transatlantyk Festival. Powołany do życia, przez jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, laureata Oscara, Jana A.P. Kaczmarka festiwal, to nie tylko przegląd najciekawszych i najlepszych filmów ze świata nagradzanych na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance, ale także retrospektyw, dokumentów, filmów krótkometrażowych i animacji, spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi i gośćmi z całego świata, które są zaproszeniem do rozmowy na temat stanu kultury i najważniejszych problemów współczesności. Każda edycja Festiwalu to ponad 100 tytułów filmowych pokazywanych na kilkuset seansach, którym towarzyszą serie warsztatów, panele dyskusyjne, programy edukacyjne z zakresu sztuki filmowej, muzyki, produkcji i dystrybucji.

Miłośnicy sztuki operatorskiej z całego świata spotykają się na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. Od lat utrzymuje renomę jednego z najważniejszych festiwali operatorskich na świecie, a jego wyjątkowa formuła skupia się na sztuce obrazu. Festiwal łączy sztukę i technologię oraz środowisko utytułowanych twórców, debiutantów i adeptów sztuki filmowej, odkrywających nowe obszary artystyczne. Seminaria i warsztaty prowadzone przez uznanych reżyserów, operatorów i innych twórców filmowych przyciągają na festiwal zarówno zawodowców jak i studentów szkół filmowych z całego świata, który jest dla nich forum dyskusji, wymiany doświadczeń i nowych pomysłów.

Niestandardowe podejście do sztuki filmowej, połączenie filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, twórców i koneserów kina, codzienne spotkania z mistrzami i debiutantami to Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Ideą festiwalu jest poszerzanie polskiej oferty filmowej, przy współpracy z filmowymi uczelniami z Polski i zagranicy. W trakcie festiwalu, który odbywa się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą przeprowadzany jest także konkurs filmów krótkometrażowych, którego celem jest tworzenie sceny debiutu dla młodych twórców. Program filmowy łączy propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego i społecznie zaangażowanego, ale przede wszystkim konfrontuje je z innymi obszarami kreacji twórczej, które składają się na dzieło filmowe. Tym co wyróżnia festiwal jest także możliwość nieformalnych kontaktów odbiorców i twórców – w festiwalowej kawiarni każdy może spotkać swojego mistrza.