Project Description

Krynica-Zdrój to uzdrowisko, które warto odwiedzić niezależnie od pory roku. Górski klimat i liczne atrakcje sprawią, że długo nie zapomnicie pobytu w tej pięknej małopolskiej miejscowości.

Krynica-Zdrój zachwyca architekturą – przy słynnym deptaku zobaczycie wiele willi wzniesionych w stylu szwajcarsko-tyrolskim, które powstały w XIX wieku w związku z dynamicznym rozwojem działalności uzdrowiskowej i coraz większą liczbą kuracjuszy, którzy przybywali „do wód”. Drewniane wille do dziś zachowały swoje nazwy: Romanówka, Witoldówka, Świteź, Węgierska Korona czy Wisła.

Nad miastem wznosi się Góra Parkowa, którą możecie zdobyć pieszo, rowerem lub wyjechać na nią kolejką linowo-terenową. Zachowany XIX-wieczny układ alejek i ścieżek w Parku Zdrojowym zachęca do spacerów i odkrywania urokliwych miejsc (wśród nich stawy, Polana Michasiowa ze Źródełkiem Płodności, Zakątek J. I. Kraszewskiego, Sanktuarium Królowej Krynickich Zdrojów). Na szczycie Góry Parkowej znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama Beskidu Sądeckiego, a najmłodsi będą się świetnie bawić w parku linowym i na ślizgawkach.

W Krynicy-Zdroju i w jej okolicach wytyczonych jest wiele tras spacerowych (polecamy ścieżkę w koronach drzew) i rowerowych. Możecie też wybrać się na spływ kajakowy lub pontonowy czy na rajd konny. Zimą skorzystacie z wyciągów narciarskich i tras o różnym stopniu trudności.

Perła polskich uzdrowisk słynie z wielu wydarzeń kulturalnych, spośród których najbardziej popularnym jest organizowany od przeszło pół wieku Festiwal im. Jana Kiepury. Miłośnicy opery każdego roku w sierpniu przybywają do Krynicy, aby wziąć udział w koncertach i spotkaniach z najwybitniejszymi śpiewakami. Przez cały rok można wysłuchać Krynickiej Orkiestry Zdrojowej, która nawiązuje do dawnych tradycji. W sezonie letnim organizowane są koncerty najpopularniejszych gwiazd estrady w cyklu „Krynica Źródłem Kultury”.

Z Krynicą związanych jest wiele znanych postaci, które niewątpliwie przyczyniły się do popularności tego uzdrowiska. Jan Kiepura wybudował działające do dziś sanatorium Patria, w którym zachowało się oryginalne wyposażenie, a mieszkańcy Krynicy uczcili pamięć o tym wybitnym tenorze, wznosząc jego pomnik. Kilka lat temu w pobliżu willi Wisła odsłonięto ławeczkę Bogusława Kaczyńskiego – dziennikarza, popularyzatora opery, wieloletniego dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury. Przy słynnym deptaku zobaczycie też pomnik krynickiego malarza – samouka, tworzącego obrazy w duchu prymitywizmu, Epifaniusza Drowniaka zwanego Nikiforem. O życiu tego nietuzinkowego artysty dowiecie się więcej, zwiedzając muzeum w Willi Romanówka.

Zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.atrakcjekrynicy.pl, na której zapoznacie się ze szczegółową ofertą turystyczną, sportową i kulturalną Krynicy-Zdroju.