Project Description

Żyjemy w ciągłym biegu i pośpiechu, spędzając wiele godzin przed komputerem czy w korkach. Dlatego coraz więcej hoteli i ośrodków, nie tylko w miejscowościach uznawanych za typowo turystyczne, ma w swojej ofercie usługi SPA.

Dla jednych określenie „spa” wywodzi się od nazwy uzdrowiskowego miasta położonego we wschodniej Belgii, które już w czasach starożytnych zasłynęło z gorących źródeł wykorzystywanych w celach leczniczych, inni uważają, że jest to skrót łacińskiego wyrażenia sanus per aquam (dosł. „zdrowy przez wodę”). Niezależnie jednak od etymologii, pewne jest, że dziś zwrot ten, jak i usługi, które się pod nim kryją, robi zawrotną karierę i odnosi się do wszelkich zabiegów mających na celu przede wszystkim poprawę samopoczucia, wyglądu, a w niektórych przypadkach także zdrowia. Dlatego nie dziwi, że coraz więcej miejsc, nie tylko wyspecjalizowane hotele SPA oferuje swoim klientom szeroki wachlarz usług mających zapewnić im relaks, regenerację i odpoczynek. Według szacunków ekspertów samych hoteli SPA i Wellness jest dziś w Polsce już blisko 800. Według niezależnego rankingu 100 Best SPA Hotels in Poland w 2020 r. najlepszy był hotel Bania Ski & SPA w Białce Tatrzańskiej, a kolejne miejsca na podium zajęły odpowiednio: Sopot Marriott Resort&Spa oraz Cottonia Villa & Mineral SPA Resort w Świeradowie – Zdroju. Lista jest jednak dużo dłuższa i obejmuje obiekty niemal w każdym zakątu kraju, dzięki czemu, chcąc skorzystać z takiej oferty nie musimy od razu decydować się na wyjazd do hotelu z dala od naszego miejsca zamieszkania. Z różnorodnych zabiegów SPA coraz częściej można skorzystać także w tzw. miejskich hotelach czy specjalistycznych salonach kosmetycznych i klinikach urody.

Zabiegi proponowane przez gabinety czy hotele spa można zasadniczo podzielić na cztery grupy: zabiegi na twarz, na ciało, dłonie i stopy oraz masaże. Te ostatnie, już od kilku lat, cieszą się szczególnie dużą popularnością i są chętnie wybierane przez osoby spragnione chwili relaksu i odpoczynku. Tutaj niemal każdy znajdzie coś dla siebie, bo rodzajów masaży jest naprawdę wiele (i wciąż pojawiają się nowe), dla przykładu warto wymienić choćby kilka najchętniej wybieranych jak: masaż relaksacyjny, klasyczny, lecznicy, odchudzających, tajski czy gorącymi kamieniami. Panie równie chętnie co z masaży korzystają z zabiegów na twarz takich jak np. peeling kawitacyjny czy mezoterapia. Nie mniej popularne są zabiegi na dłonie i stopy, do których zaliczyć możemy: manicure, pedicure, peeling, masaż czy parafinę. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!