Project Description

Nie każda miejscowość turystyczna jest uzdrowiskiem, wie to każdy, kto choć raz chciał połączyć wypoczynek z zabiegami leczniczymi. Wśród 45 miejsc w Polsce, które spełniają warunki określone w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym i uzdrowiskach, jednym z najbardziej znanych, m.in. z powodu produkcji słynnej wody „Nałęczowianka”, jest lubelski Nałęczów.

Do jego walorów należą przede wszystkim naturalne surowce i klimat o właściwościach leczniczych, ale także baza turystyczna i noclegowa, zabytki i liczne atrakcje dla miłośników aktywności sportowych. Nałęczów zawdzięcza zdrowy mikroklimat źródłom wód mineralnych i lokalnej florze – miejscowość jest otoczona pierścieniem wąwozów lessowych, porośniętych naturalnymi skupiskami roślin, które rozwijają się bez ingerencji człowieka.

Dla zdrowia i urody

Podstawą terapii i zabiegów rehabilitacyjnych oferowanych w nałęczowskich sanatoriach i ośrodkach terapeutycznych jest woda mineralna, którą wykorzystuje się w tzw. leczeniu balneologicznym. Prowadzona w ten sposób fizjoterapia pomaga osobom z różnymi schorzeniami, w tym cukrzycą, nerwicą, chorobami układu krążenia, bólami stawów i kręgosłupa.

Oprócz hydroterapii lokalne sanatoria i centra odnowy biologicznej organizują m.in. zajęcia terapii ruchowej i psychoterapii, leczenie nadwagi, zabiegi z dziedziny przyrodolecznictwa oraz medycyny estetycznej. Nałęczów jest najchętniej odwiedzany przez pacjentów zmagających się z chorobami serca, wracających do zdrowia po przebytym zawale, ponieważ przebywanie w specyficznym mikroklimacie tego miasta przyczynia się do samoczynnego obniżania ciśnienia krwi.

Najstarszym nałęczowskim uzdrowiskiem i zarazem największym zabytkiem w okolicy jest Pałac Małachowskich, który stanowi jeden z położonych na terenie XVIII-wiecznego Parku Zdrojowego historycznych obiektów sanatoryjnych. Współcześnie z oferty leczniczej można korzystać w takich obiektach jak m.in. Uzdrowisko Nałęczów SA, Sanatorium Uzdrowiskowe Ciche Wąwozy, Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy, Sanatorium Uzdrowiskowe Rolnik czy Sanatorium Uzdrowiskowe ZNP.

Nie tylko uzdrowisko

Nałęczów słynie także z najstarszej w województwie lubelskim placówki muzealnej poświęconej literaturze. Muzeum Stefana Żeromskiego istnieje od 1928 roku. Można w nim zwiedzić dawną pracownię pisarza, wypełnioną pamiątkami, obrazami i fotografiami rodzinnymi. Co ciekawe, całe miasto zostało wpisane do rejestru zabytków województwa lubelskiego jako zespół architektoniczno-krajobrazowy.

Dla aktywnych

Dzięki położeniu na obszarze Kazimierskiego Parku Krajobrazowego Nałęczów cieszy się zainteresowaniem miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku na łonie natury. Przez gminę przebiega 8 tras rowerowych oraz liczne szlaki spacerowe i do uprawiania nordic walking.