Project Description

Muszyna jest jednym z małopolskich uzdrowisk, które w ostatnich latach uzyskało zupełnie nowe oblicze. Ta niewielka miejscowość położona w Dolinie Popradu w Beskidzie Sądeckim, tuż przy granicy ze Słowacją, ma wiele do zaoferowania miłośnikom historii, przyrody, aktywnego wypoczynku oraz najmłodszym turystom.

Jedną z najnowszych atrakcji jest odtworzone w zabytkowych piwnicach muszyńskiego Ratusza więzienie z salą tortur, w którym poczujecie dreszcz grozy. Po takich emocjach warto zajrzeć do klimatycznej kawiarenki w Dworze Starostów Muszyńskich, gdzie będziecie mieli okazję spróbować lokalnych i tradycyjnych przysmaków, oraz do Muzeum Regionalnego, w którym poznacie dzieje Państwa Muszyńskiego.

Muszyna jest miastem ogrodów. W pobliżu kościoła parafialnego św. Józefa zwiedzicie największe w kraju Ogrody Biblijne, podzielone tematycznie: Ogród Historii Zbawienia, Ogród krajobrazów biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród zakochanych. Z kolei na Zapopradziu urządzone zostały Ogrody Zmysłów, w których nie tylko odpoczniecie, podziwiając piękne górskie krajobrazy (na przykład z wysokości wieży widokowej), ale też zadbacie o zdrowie. W ogrodach wytyczonych zostało osiem stref: zdrowia (z siłownią plenerową), zapachu, dźwięku, zapachowo-dotykowa, smaku, wzroku, Afrodyty (w tej strefie nowożeńcy mogą zasadzić „Drzewko Miłości”), baśni i legend o Muszynie (szczególnie chętnie odwiedzana przez dzieci). W Ogrodach Magicznych obejrzycie posągi przedstawiające bohaterów z mitologii oraz żywe zwierzęta – egzotyczne ptaki, alpaki, kaczki i inne (przy stawach umieszczone są maszyny, w których kupicie odpowiednie ziarno, aby je nakarmić).

W Muszynie i jej okolicach znajduje się wiele źródełek oraz pijalni wód posiadających różne właściwości lecznicze. Wytyczone są też szlaki piesze, rowerowe oraz trasy narciarstwa biegowego, dostępne są baseny i obiekty sportowe. Na odważniejszych czeka oferta spływu pontonowego lub kajakowego Popradem, jazd terenowych quadami czy skuterami śnieżnymi oraz spacerów i rajdów konnych. Natomiast miłośnikom sztuki wiele przyjemności sprawi odkrywanie zabytkowych drewnianych kościółków i cerkwi, bogato zdobionych pełnymi symboli malowidłami.

Przed przyjazdem do Muszyny koniecznie odwiedźcie stronę: https://muszyna.pl/pl/1856/0/strona-glowna.html