Project Description

Bliskość morza i plaży, nadmorska, orzeźwiająca bryza, sąsiedztwo lasów, widowiskowa promenada prowadząca do latarni morskiej i molo, przebiegająca wzdłuż morza ścieżka rowerowa. Wszystko to i wiele więcej oferuje Kołobrzeg – miasto leżące w województwie zachodniopomorskim, przy ujściu rzeki Parsęty do Bałtyku.

Kołobrzeg to największe i najbardziej cenione uzdrowisko na polskim wybrzeżu, które swoją turystyczno-uzdrowiskową funkcję zawdzięcza położeniu przy ujściu rzeki, licznym terenom bogatym w złoża borowiny i ekosystemowi bagienno-wodnemu. Typowe dla klimatu tego miasta są silne wiatry wiejące od morza wzdłuż linii brzegowej aż po ląd, dzięki czemu powietrze wzbogacone jest o pierwiastki ozonu i jodu. Walory uzdrowiskowe Kołobrzegu zaczęto dostrzegać już w XIX wieku, ale dopiero po likwidacji twierdzy wojskowej  w 1872 roku miasto zyskało drugie życie. Szybko stało się kurortem leczniczym z rozbudowaną dzielnicą uzdrowiskową, nadmorskim parkiem i wieloma zieleńcami.  Dziś kuracjusze i turyści nie tylko z Polski, ale też z Niemiec i Skandynawii mogą wypocząć i podreperować swoje zdrowie w wielu wysokiej jakości hotelach i pensjonatach.

Miasto dla zdrowia

Aktualnie w Kołobrzegu funkcjonuje kilkanaście sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych. Przyjmują kuracjuszy zmagających się szczególnie z chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowymi, układu nerwowego i reumatologicznymi.  Ośrodki te wspierają także leczenie chorób skóry, endokrynologicznych, kardiologicznych, nadciśnienia, cukrzycy, otyłości i osteoporozy. Prowadzone w nich zabiegi lecznicze i zdrowotne pomagają zmagać się z dolegliwościami, poprawiają kondycję całego organizmu i ogólne samopoczucie.

Jednymi z najcenniejszych zasobów przyrodniczych w Kołobrzegu są bogate w minerały wody lecznicze, podziemne i torf leczniczy. Warto odwiedzić źródła wody mineralnej, solanki i pokłady borowiny, która pomocna jest w leczeniu chorób reumatycznych czy narządów wewnętrznych.

Moc atrakcji

Jednak Kołobrzeg to nie tylko miasto, w którym można cieszyć się zabiegami leczniczymi i poprawić swoje zdrowie. To także region obfitujący w atrakcje turystyczne dostępne dla każdego. Będąc w Kołobrzegu, nie można przejść obojętnie obok wybudowanej z czerwonej cegły, widocznej z daleka latarni morskiej. Z jej  tarasu widokowego, na który prowadzi 109 stopni, można podziwiać panoramę okolic oraz piękno morza. W jej podziemiach znajduje się Muzeum Minerałów, gdzie można nie tylko podziwiać unikatowe eksponaty, ale też samemu oszlifować minerały.

Wizytówką miasta jest także długie na 220 metrów molo, które jest oceniane jako jeden z najładniejszych pomostów nad Bałtykiem. Do odwiedzin zachęca zwłaszcza po zmierzchu, kiedy dodatkowo można obejrzeć wyjątkową iluminację. Niezwykłą przygodę przeżyć można także w kołobrzeskim Oceanarium. To doskonała okazja, by poznać bliżej fascynujący, barwny i zaskakujący świat ryb i morskich stworzeń, zobaczyć na żywo nadymki, płaszczki, ukwiały, rozgwiazdy, piranie, piękne skrzydlice czy rekiny rafowe i czarnopłetwe.