Project Description

Zabytek UNESCO, pomnik historii, a przede wszystkim drugie po Jasnej Górze najważniejsze w Polsce miejsce kultu religijnego – mowa o Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym z klasztorem oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, położonym na prowadzącym z Wadowic do Krakowa Szlaku Papieskim.

Założycielem miasta i sanktuarium był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski, który na początku XVII wieku postanowił wznieść na zboczu góry Żar kościół Ukrzyżowania Chrystusa. Z czasem zaczęły powstawać kolejne kaplice tworzące tzw. dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej oraz późnobarokowy klasztor i kościół Matki Bożej Anielskiej. Z uwagi na szczególny kult Męki Pańskiej, Kalwaria Zebrzydowska nazywana jest „polską Jerozolimą”.

Do sanktuarium przybywa rocznie ponad milion pielgrzymów z całego świata – najwięcej gromadzi się w Wielkim Tygodniu, aby przeżywać wielkopiątkowe Misterium Męki Pańskiej. Wierni, idąc drogą krzyżową, przeżywają mękę i śmierć Pana Jezusa inscenizowaną w bardzo naturalistyczny sposób przez kleryków seminarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i osoby świeckie. W wielkanocny poranek organizowana jest procesja rezurekcyjna z kościoła Grobu Pana Jezusa.

Drugim ważnym wydarzeniem religijnym jest trwający tydzień (od 15 do 22 sierpnia) odpust wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Procesje i nabożeństwa oraz modlitwy w wyznaczonych na poszczególne dni intencjach poprzedzają główne uroczystości, które gromadzą tysiące wiernych.

W jednej z kaplic kościoła Matki Bożej Anielskiej znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwanej Matką Bożą Kalwaryjską. Uważany jest on przez wiernych za słynący łaskami – został podarowany bernardynom w 1641 roku przez Stanisława Paszkowskiego po tym, jak jego żona Elżbieta podczas wieczornej modlitwy ujrzała krwawe łzy płynące z oczu Matki Bożej. Przed obrazem często modlił się Karol Wojtyła, który jako papież dwukrotnie odwiedził kalwaryjskie sanktuarium.

Grupy zorganizowane mogą skorzystać z usług przewodnika po sanktuarium (również w językach obcych: angielskim, włoskim, niemieckim i francuskim). Na terenie sanktuarium dostępne są również miejsca noclegowe w Domu Pielgrzyma, restauracja, kawiarnia i sklep z pamiątkami.

Zachęcamy do odwiedzenia „polskiej Jerozolimy”. Przydatne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie sanktuarium: www.kalwaria.eu.