Project Description

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to największa na świecie prezentacja współczesnej kultury żydowskiej z Izraela i całej Diaspory. Festiwal organizowany jest od 1988 roku i rokrocznie podczas 10 festiwalowych dni odbywa się tu około 300 wydarzeń, w tym koncertów, imprez DJ-skich, wykładów, wystaw i warsztatów, w których uczestniczy ponad 30-tysięczna międzynarodowa publiczność.

Celem FKŻ jest pokazanie różnorodności i piękna współczesnej kultury żydowskiej. Głównym punktem odniesienia jest Izrael, gdzie rozwija się ona w sposób najbardziej naturalny, ale festiwal to także miejsce dla niepokornych twórców z całego świata, którzy odważnie, czerpiąc z przeszłości i łącząc tradycję z awangardą, tworzą nowy rozdział tej jednej z najstarszych kultur świata.

Znakiem firmowym Festiwalu Kultury Żydowskiej są koncerty, prezentujące to, co aktualnie najważniejsze w muzyce żydowskiej, ale także to, w jakim kierunku będzie zmierzać w przyszłości – wiele projektów muzycznych właśnie w Krakowie miało swoje premiery i tu debiutowali artyści, którzy z sukcesem rozwijają dziś swoją międzynarodową karierę. W ciągu minionych 30 lat na festiwalowych scenach i koncertach w synagodze Tempel odbyło się ponad 300 koncertów m.in. gigantów klezmerskiego odrodzenia Davida Krakauera, Franka Londona i Michaela Alperta, multinstrumentalnej Kutiman Orchestra czy artystów, którzy na nowo interpretują i rozwijają kulturę żydowską, łącząc ją z rockiem, jazzowymi improwizacjami czy beatboxowymi dźwiękami reggae, rocka i hip hopu – The Klezmatics, Brave Old World, Yasmin Levy, David D’Or i Matisyahu.

Kulminacją każdej edycji festiwalu jest kultowy 7-godzinny koncert Szalom na Szerokiej określany mianem Jewish Woodstock. Największa na świecie scena muzyki żydowskiej mieści się u stóp Starej Synagogi w sercu żydowskiego Krakowa i łączy wszystkie style i gatunki muzyczne, wypełniając wielotysięcznym tłumem słynną ulicę Szeroką, która w tym dniu zamienia się w centrum żydowskiego świata.

Aktualne informacje o festiwalu i towarzyszących wydarzeniach znajdziesz na stronie FKŻ