Project Description

Odwiedzając uzdrowiska na południu Małopolski lub planując wypad w góry Beskidu Sądeckiego a nawet Tatr, warto rozważyć odwiedziny w Nowym Sączu. W mieście tym znajdują się Sądecki Park Etnograficzny oraz Miasteczko Galicyjskie – muzea-skanseny, które oferują spędzenie ciekawego popołudnia dla turystów.

Oba obiekty znajdują się na obrzeżach miasta, więc dojazd nie stanowi tam problemu. Tym bardziej, że przy Miasteczku Galicyjskim znajduje się duży parking dla samochodów i autokarów. Jeżeli podróżujemy z dziećmi polecamy przyjechać na miejsce około południa i rozpocząć zwiedzanie od rekonstrukcji rynku z XIX w. wraz z otaczającymi go replikami typowych dla ówczesnych miast Galicji Wschodniej i Zachodniej budynków – ratusza, dworu szlacheckiego, karczmy, kowala, poczty, czy sklepu kolonialnego. To właśnie te elementy zabudowy przyrynkowej stanowią o uroku Miasteczka Galicyjskiego (tutaj).

Po około półtoragodzinnym zwiedzaniu, podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o ciekawostkach codziennego życia w miasteczkach sprzed ponad 100 lat, można zjeść obiad w Gospodzie Galicyjskiej. Serwuje ona przepyszne lokalne potrawy, spośród których na szczególną uwagę zasługują kwaśnica na żeberku wędzonym oraz placki ziemniaczane z gulaszem wieprzowym.

Po obiedzie można rozpocząć zwiedzanie Sądeckiego Parku Etnograficznego – największego tego typu muzeum w Małopolsce. To nie pomyłka, bo skansen umiejscowiony jest na rozległym – 20 hektarowym-  lekko pagórkowatym i zalesionym terenie, idealnie nadającym się na poobiedni spacer. W skansenie znajdują się m.in. zagrody chłopskie, XVII-wieczny dwór szlachecki z unikalną polichromią we wnętrzach, folwark dworski, szkoła ludowa, młyn i tartak oraz osiemnastowieczne świątynie: kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicka i kościół protestancki. Do niektórych budynków można wejść i przyjrzeć się z bliska tradycjom kultury ludowej z Galicji.